"Bırakınız alsınlar, bırakınız denesinler"

BBC'nin bilgisayar programı Click, kullanıcılara ibret olsun diye bir robot ağını satın alıp kullanınca, olumsuz eleştirilerden delik deşik oldu.

13/03/2009

İlim, bilim, irfan uğruna yapılan deneylerin genel kanıya ters düşme geleneğine, bu kez de bir bilgisayar programı uydu. İngiliz televizyonu BBC'de yayınlanan bilgisayar programı Click, deneme amacıyla bir "robot ağı"nı satın alınca, yediği eleştiri oklarından ekidnaya döndü.

Programın yapımcıları, dijital "yeraltı dünyası"nın ne kadar güçlü olduğunu göstermek için, kontrolü üçüncü kişilerin eline geçmiş 22.000 bilgisayardan oluşan bir robot ağını satın aldı. Bu ağla Gmail ve Hotmail hesaplarına "spam" posta gönderen programcılar, güvenlik yazılımları şirketi Prevx'in sitesine de izinli olarak yaygın hizmet reddi (DDoS) saldırısı düzenledi.

Analistler bunun üstüne derhal bu hareketin "Profesyonelliğe sığmadığı" ve denemenin "Güzel bir yangın videosu çekebilmek için bir kundakçıya boş bir ev vermek gibi olduğu," yorumlarında bulundu. Click yapımcıları ise, robot ağa dahil olan bilgisayarlardaki özel bilgilere ilişmediklerini, tam aksine bilgisayar sahiplerini durumdan haberdar ettiklerini, herhangi bir yasaya ters düşmediklerini söyledi.

Yorumlar
Henüz yorum yok. İlk sen olmak istiyorsan üye girişi yap.

Sosyal Medyadan Yansımalar
Bu Haberi FriendFeed’de Takip Edin
DiğerInternetHaberleri
Tümü

Bu haber Yahoyt.com sitesinden alınmıştır.

(Haberin adresi: http://yahoyt.com/h/3646/)