Facebook'a tek kullanımlık şifre sistemi

Halka açık yerlerde açık unutulan hesaplara karşı Facebook, tek kullanımlık şifre sistemini devreye sokuyor.

15/10/2010

Facebook kullanıcılarının en büyük korkusu şifrelerinin çalınmasıdır. Özellikle Facebook'a halka açık yerlerden de girildiğini düşünürsek hesabın açık kalması, Facebook hesabımızı başkasının yönetmesine olanak verir. Bu konuda kullanıcılarının tereddütlerini dinleyen Facebook, güvenlik konusunda çok önemli bir yenilik getiriyor.

Halka açık mekanlardan girmek için Facebook, isteyen kullanıcıya tek kullanımlık şifre gönderecek. Bu şifre ile 20 dakika içerisinde ilgili Facebook hesabına giriş yapılabilecek. 20 dakika geçtikten sonra tekrar Facebook'a girilmek istendiğinde yeni bir şifreye ihtiyacınız olacak. Böylece de halka açık yerde Facebook hesabınızı açık unuttuğunuzda kısa bir süre içerisinde şifresi bloke olacak ve başka kişiler hesabınıza erişemeyecek.

Bu sistem şimdilik ABD içerisinde çalışıyor. Tek kullanımlık şifre isteyenlerin öncelikle Facebook hesaplarına kendi cep telefon numaralarını kaydetmeleri gerekiyor. Daha sonra kaydettikleri numaradan 32665 numarasına "otp" yazarak mesaj atmaları gerekiyor. Kısa süre içerisinde gelen şifre ile de 20 dakika içerisinde Facebook'a giriş yapılabiliniyor. 

Sistemin diğer ülkelerde ne zaman hayata geçeceği konusunda Facebook'dan bir açıklama gelmedi.

Yorumlar
Henüz yorum yok. İlk sen olmak istiyorsan üye girişi yap.

Sosyal Medyadan Yansımalar
Bu Haberi FriendFeed’de Takip Edin
  • byhan

    bir arkadaşa bakıp çıkıcamutku , 15/10/2010 17:48

DiğerInternetHaberleri
Tümü

Bu haber Yahoyt.com sitesinden alınmıştır.

(Haberin adresi: http://yahoyt.com/h/9241/)